Az EP jelentéstevője szerint Magyar Péter narratívája hasonlít Orbánéra
Gwendoline Delbos-Corfield szerint Magyarországon „nagyon ijesztő” folyamatok zajlanak.
Gwendoline Delbos-Corfield szerint Magyarországon „nagyon ijesztő” folyamatok zajlanak.
Ezzel Gwendoline Delbos-Corfield szerint az Európai Unió jelezhetné, hogy a magyar emberek mellett áll.
Hiába vannak az Európai Uniónak eszközei a jogállamiság betartásához, ha nem elég bátor ahhoz, hogy használja azokat – véli Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament magyarországi jelentéstevője, aki a Budapest Forum konferenciára érkezett Magyarországra. A jogállamiságról szóló panelbeszélgetésen is felszólaló francia zöldpárti politikus szerint az Európai Parlament összes nagy frakciójában rendkívül rossz visszhangja lesz, ha felszabadítják a Magyarországnak járó pénzeket, és ez akár még Ursula von der Leyen bizottsági elnök újraválasztására is hatással lehet.
Mint mondta, helytelenül fogalmazott, amikor azt akarta kiemelni, hogy a magyar kormány nem megbízható partnere a többi tagállamnak az orosz-ukrán konfliktusban.
Az európai parlamenti képviselők elfogadták a magyar jogállamiságról készült jelentést, és az Európai Bizottságot is felszólították, hogy használja ki a rendelkezésükre álló összes eszközt Magyarországgal szemben, különösen a kondicionalitást.
Strasbourgban ismét a magyar jogállamiságról szóló jelentésről vitáznak, de a magyar miniszterelnök most nem lesz ott, sőt senki más sem a kormányból.
Elege lett az Európai Parlamentnek, hogy az elmúlt négy évben semmi nem történt a hetes cikk szerinti eljárásban, ezért szerdán vitázik, csütörtökön pedig ismét szavaz a felturbózott Sargentini-jelentésről. Ez persze még egyáltalán nem garancia az előrelépésre, politikai üzenetnek azonban jól jöhet a tagállamok, valamint akár a jogállamisági mechanizmusban jövő héten döntő Európai Bizottság felé is.
Az igazságügyi miniszter viszont visszaszúrt Gwendoline Delbos-Corfieldnak, aki egy interjúban azt vetette a szemére, hogy undok dolgokat ír.
A Delbos-Corfield-jelentést elfogadó LIBE bizottság felszólítja az Európai Bizottságot, hogy ne fogadja el a helyreállítási pénzeket, amíg Magyarország nem tesz eleget az összes vonatkozó ajánlásnak. Ugyanakkor azt is kiemelik, hogy a helyzet az EU tétlensége miatt is romlott.
Judith Sargentini utódja elmondta, miért nem hívja meg Varga Juditot kávézni, illetve miért nem tartja működő demokráciának Magyarországot.
Négy év elteltével, újabb nagy, átfogó jelentés elfogadására készül az Európai Parlament Magyarország kapcsán. Az összkép az, hogy Magyarországon tovább romlottak a demokratikus körülmények. Az EP-állásfoglalás tervezetében arról is szó van, hogy amíg mindez nem változik, Magyarország ne kapjon uniós forrásokat.
Gwendoline Delbos-Corfield szerint ha az ellenzék nem kap megfelelő teret a közmédiában, akkor a ’22-es választás nem lesz tisztességes Magyarországon.
A Kúrián ellenséges hangulatban tárgyaltak velük, egy kormánypárti újságíró viccnek nevezte a megbeszélést, Orbán Viktor pedig elfoglaltságára hivatkozva nem fogadta őket - a LIBE bizottság delegációjának vezetője, Gwendoline Delbos-Corfield összegezte a háromnapos látogatást.
Másfél órán át tehetnek fel kérdéseket az uniós ügyekkel foglalkozó miniszterek Varga Juditnak a hetes cikk szerinti eljárás meghallgatásán. Egyre több európai kormány szeretne lépni az ügyben, míg az Európai Parlament újabb jelentést és eljárást fontolgat, hogy a magyar kormány ne térhessen ki az új fejleményeket firtató kérdések elől a 2018-as Sargentini-jelentésre hivatkozva. Jogálom című cikksorozatunk 6. részében megvizsgáljuk, hogy haladt a magyar jogállamiság védelmében indított eljárás az elmúlt fél évben.
Gwendoline Delbos-Corfield szerint nem szabad megengedni, hogy a miniszterelnök a bolondját járassa a világgal, miközben állama egyre inkább autoriter.